Wynajem na cele mieszkalne jest zwolniony z VAT
Z preferencji można skorzystać wtedy, gdy najemca zaspokaja bezpośrednio swoje własne potrzeby mieszkaniowe. Nie mają one zastosowania do umowy ze spółką, która chce zakwaterować w obiekcie swoich pracowników.
Wynajem nieruchomości na cele mieszkalne jest jednym z najczęściej spotykanych zdarzeń gospodarczych. Stosownie do art. 659 kodeksu cywilnego umowa najmu polega na tym, że wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz do używania najemcy, ten zaś zobowiązuje się płacić z tego tytułu wynagrodzenie zwane czynszem. Jednak, przez praktykę gospodarczą najem nieruchomości ubierany jest w bardziej skomplikowane niż wskazane wyżej schematy, w stosunku do których ustawa o VAT oraz orzecznictwo nie udzielają prostych odpowiedzi. Warto więc bliżej zapoznać się z zasadami opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu nieruchomości na cele mieszkalne oraz związanych z nim świadczeń pomocniczych.
Każdy zwalnia co może
Na wstępie należy wyłożyć fundamenty nadchodzących rozważań, czyli art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, w myśl którego zwalnia się z VAT usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z 26 października 1996 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Należy w tym miejscu wyodrębnić kilka przesłanek zawartych w ww. regulacji. Po pierwsze, przesłanka wynajmu na cele mieszkalne. Co ważne, ustawodawca posłużył się zwrotem „w zakresie”,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta